Dzień Jeża

Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze,
łapie myszy, węże, chrząszcze…
Gdy zimowe przyjdą dni,
zagrzebany w liściach śpi.

Nasz nie był groźny, ale zagrzebany w liściach - owszem :-)

Dzień Jeża w przedszkolu był świetną okazją, by 13 listopada uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. W głowach kilkulatków ten dzień zaszczepił ciekawość do poznawania otaczającej Ich przyrody. Uroczystość z okazji Dnia Jeża wykorzystaliśmy również jako inspirację do ciekawych warsztatów plastycznych, muzycznych i zajęć matematycznych. Tworzyliśmy jeże ze styropianu i wykałaczek, projektowaliśmy dla jeża super modne wdzianka- sweterki z wełny z okazji Dnia Jeża, śpiewaliśmy piosenki o jeżu, a także liczyliśmy wylosowane przekąski. Poza tym dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o nim samym. Czy wiecie, że ciało jeża pokrywa od 6 do 8 tysięcy ostrych igiełek? Lub czy wiecie ,że jeże pofukują gdy są zdenerwowane? Albo czy wiecie, że w poszukiwaniu pożywienie pomaga mu jego nosek, który robi się wilgotny gdy coś pysznego wyczuje? A może jeszcze wierzycie w bajki, że jeże lubią jabłka? To nieprawda! Jeże wolą robaki, nie jabłka. Larwy owadów, młode węże i jaszczurki, małe gryzonie, jaja ptaków, robaki, ślimaki –takie przysmaki. Ale na pewno wiecie, że to zwierzęta, które są pod ochroną- oznacza to, że mamy obowiązek zadbać o to, by jeżom nie działa się krzywda i wspierać je w przetrwaniu. Kiedy jeż przyjdzie w dzień na Wasze podwórko i nie będzie miał ochoty je opuścić, oznacza to, że potrzebuje Waszej pomocy. Zabierzcie go koniecznie do weterynarza!
Ten dzień zapamiętamy bardzo dobrze, bo pod stertą liści znaleźliśmy jeże, co prawda pluszowe. Ale to była dla nas milutka niespodzianka!

Relacja 2020-11-14, 20:40 | autor: Iwona Rabiega